Základní důležité znalosti do života

5. ledna 2017 v 18:17 | Imaginární přítelkyně |  Životní sitcom
Dnes jsem si uvědomila, že mi chybí základní všeobecný přehled. Ale teď nemyslím nejnovější drby z Poslanecké sněmovny, konspirační teorie o všem možném včetně více či méně pravděpodobných potomků Ády Hitlera, zda Labe teče přes Prahu nebo skrz Prahu, nebo jaké oko má Žiška zalepené na české pětistovce. Mluvím o mnohem důležitějších znalostech, alespoň tedy co se týče mého divně tvarovaného nepravidelně pravidelného šestnáctiúhelníkového kolečka, kterému říkám pokřivená realita. Pokud stále tápete, zkusím to říct jedodušeji, způsobem, kterému porozumí snad každý dvounožec žijící na této či velmi blízké planetě: Fantastická literatura.

Už na základní škole jsem v knihovně vždycky zakotvila u regálu nadepsaném "fantasy, sc-fi", a prohlížela si desítky různých obálek a četla desítky různých anotací, než jsem se rozhodla, které z nich mě zaujmou nejvíce tentokrát. Obliba tohoto žánru mi vydržela dodnes, pravděpodobně ještě podporována faktem, že jsem se začala stýkat s tzv. "fantazáky". Ti měli taje fantastických světů prostudovány mnohonásobně pečlivěji, takže by mě ani nenapadlo řadit se mezi ně. A bohužel nikdo z nich mé oblíbené tituly neznal, byť se jednalo o fantasy. Nechávala jsem to být, ale právě před pár hodinami, když jsem byla v knihkupectví (jak jinak než v oddělení sci-fi a fantasy), pocítila jsem nesmírnou touhu dopnit si tyto mezery ve vzdělání a konečně se seznámit se světy nejpopulárnějších fantasy (sci-fi) knih.
Autorů, které jsem si pro začátek tohoto úkolu vybrala, není příliš, ale jako "na potvoru" všichni píší/psali několikadílné ságy. Kam se hrabe Hunger Games se svou trilogií nebo Odkaz dračích jezdců se svými ušmudlanými čtyřmi díly. Tak zkuste zhodnotit, jak se mi výběr povedl, či podle Vás zde tragicky chybí nějaký důležitý a zásadní titul, bez kterého nebudu moci existovat.
Když už jsem nakousla spojení "ušmudlaná tetralogie", mohla bych začít něčím, co má slova naprosto a bez pochyb potvrdí. S Úžasnou Zeměplochou jsem se už setkala na základní škole. Byl to právě již zmíněný regál v knihovně, pamatuji si, že celý Terry Pratchet byl vyskládán v nejvyšší polici, v několika řadách a sloupcích a vzezření těch malých paperbacků mě neskutečně lákalo. Když jsem se jednou odhodlala si nějakou z nich vypůjčit, čtení úplně nedopadlo dle mých představ. Což o to, bavila jsem se, kniha byla opravdu vtipně napsaná a neměla jsem vůči ní žádné výhrady. Přeci měla své ALE.
Když já potřebuji pro udržení své pozornosti napínavý děj. Něco, co mě bude přesvědčovat se ke knize vracet, případně mi zabránit vyměnit ji za jinou a neodložit na neurčito. Nevím, možná nakonec napínavá byla, než jsem se však k téhle části dostala, zůstala ležet na poličce tak dlouho, až nastal čas k jejímu navrácení "domů". Od té doby jsem se Terrymu vyhýbala s obavou, že by to dopadlo odbobně.
Ale co. V dnešní době opravdu tato dloooouhá sága patří k základu a já chci, sakra, vědět, co všichni mají na té plující želvě se slonama na hřbetě! Však 41 knížek není zas až tak moc... Plus 5 povídek, 4 Vědy na Zeměploše a dalších 11 doprovodných titulů... Přinejhorším existuje ještě šance, že na Terryho bude dost času v důchodu. Nebo že Satan má v pekle rozsáhlou fantasy knihovničku.
Když už budu překousávat svůj problém se sice skvělou a zábavnou, ale o to méně napínavou sérií, rovnou můžu pokračovat se Stopařovým průvodcem Galaxií. Ten byl odložen ze stejných důvodů jako Zeměplocha, jen s pár rozdíly. Četla jsem ho v mnohem pozdějším věku (už na vysoké škole) a zvládla jsem v celku bez problému přelouskat a užít si první díl. U druhého jsem se bohužel nějak "zasekla" a pravděpodobně byl vyšoupnut jinou zajímavou knihou. Přesto mě Adamsovo dílo neskutečně bavilo a dokonce uvažuji, že bych si těchto 6 knížek (počítám i poslední díl, který sepsal E. Colfer) pořídila. Jen nevím, zda mám upřednostnit starší nebo novější vydání. Nové vydání má pevnou vazbu, plus nějaké doprovodné obrázky (zatím jsem ho přelétla jen rychlým okem). Ale když ta klasická obálka je prostě klasika, která k Průvoci neodmyslitelně patří...
Vládcem a králem fantastických světů je bezpochyby Středozemě. Hobit se pro mě stal neustále odkládanou povinností. Ne snad, že by mě nebavil (přelouskala jsem sotva prvních pár stránek), ale vždy se objevilo něco jiného, co jsem prostě nutně, nutně, nutně musela číst a nemohla odložit. Přirovnala bych to ke slanému štrůdlu - chutná Vám, je to jedna z Vašich nejoblíbenějších teplých večeří, ale zrovna se v televizi mihne někdo, kdo má na talíři obrovský borůvkový koláč, který by i čtyřčlenná rodina jedla minimálně nadvakrát, a Vám se najednou představa slaného štrůdlu, který se právě peče v troubě, strašně znelíbí. Váš jazyk chce sladké jídlo, nejlépe onen koláč.
Takže nějakým takovým způsobem dojde na to, že i když jsem se předtím nějakou dobu těšila na Hobita následovaného Pánem prstenů, nakonec jsem skončila u Harryho Pottera, kterého jsem předtím četla už několikrát. Ta touha byla zkrátka neodbytná. Měla bych tuhle svou hrůznou chybu honem rychle napravit.
Neměla bych ani zapomenout na Zaklínače od A. Sapkowského. Zatím jsem Zaklínačem nepolíbená, o to víc jsem zvědavá, zda mě knihy zaujmou. Přiznám se, že vybírat dle anotace, nikdy bych se asi do něj nepustila. Ale když ho všichni tak opěvují, šanci bych mu dát měla.
Na seznamu podstatných autorů fantasy a sc-fi literatury ještě mám Stephena Kinga, Neila Gaimana, G. R. R. Martina a Jiřího Kulhánka. Do nich se ale asi zatím pouštět nebudu. Nemám příliš ráda horory, takže by mě Kingova literatura asi moc nezaujala. N. Gaimana jsem vyřadila, protože jsem zatím o něm slyšela jen v souvislosti s Pratchetem nebo komiksy. Tím nemyslím nic špatného (očividně dle ohlasů je to opravdu talentovaný pisatel), ale asi raději dám přednost dílům a autorům uvedeným výše. Pokud však myslíte, že je nějaká jeho kniha, která by mi určitě neměla uniknout, rozhodně si svůj názor nenechávejte pro sebe. U Kulhánka v podstatě platí obdobná situace.
S G. R. R. Martinem je to trochu složitější. Už už jsem začínala číst Hru o trůny, když jsem si uvědomila, že je to svět s přílišným počtem postav a s obrovskou složitostí, že bych to asi stejně v půlce vzdala. Pevně věřím, že je to skvělá série, ale občas jsem se ztrácela už v seriálu, který je hodně osekaný. Takže i přesto, že by mnozí protestovali, že jeho dílo opravdu stojí za to (a já pevně věřím, že tomu tak skutečně je), asi se nechám zvyklat svou leností a upřednostním lehčí kousky.
Dále bych do základu tohoto žánru zařadila C. S. Lewise a J. K. Rowlingovou, ty už mám však za sebou (alespoň co se týče Narnie a Harryho Pottera).
A jaký je Váš pohled na "základní" autory fantasy a sci-fi literatury? Vážně, vážně mě zajímá Váš názor, tak znovu zopakuji otázky:
Jaké autory a knihy Vy považujete za takové, které by si každý fanoušek sci-fi a fantasy měl přečíst? Shodujete se s mým seznamem, nebo jsem někoho zásadního vynechala, případně se v někom "sekla"?
Setkali jste se s oběma vydáními Stopařova průvodce? Které z nich je dle Vás lepší?
Jsou dle Vás nějaké knihy od N. Geimana, G. R. R. Martina nebo J. Kulhánka, které by mi za žádných okolností neměly ujít a bez jejich znalostí je hřích dále existovat?

Jsem strašně zvědavá na Vaši odezvu a trochu se děsím, že mi rozšíříte už tak příliš dlouhý seznam. Ale neupejpejte se podělit o své názory a zkušenosti :)

Pac a pusu,

Vaše


P.S.: Zkuste mrknout i na můj článek o knize Utěšitelky. Třeba Vás zaujme :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alexandra Alexandra | Web | 5. ledna 2017 v 18:36 | Reagovat

my by sme si strašne rozumeli podla mna :D hovori o všetkych mojich oblubenych knihach z oblasti scifi a fantasy...apriznam sa, v zaklinačovi tiež zaostavam, toho som z ačala čitat až nedavno :) vynikajuci članok!

2 stuprum stuprum | Web | 10. ledna 2017 v 0:15 | Reagovat

Našli bychom společnoju řeč - třeba u sklenky vína!

3 Baryn Baryn | Web | 10. ledna 2017 v 1:49 | Reagovat

Mě od Pratchetta vlastně zaujala jen Dobrá znamneá. Mám dojem, že Zeměplocha je opravdu hodně bez jakékoliv silné zápletky... i když ten humor to vyvažuje... trochu. :D
Já ráda čtu fantasy, ale na druhous tranu se nevrhnu po všem,c o je tak označení. Poteřbuji,a by mi sedl předně styl psaní... a když ne ten, tak aspoň myšlenka. A bohužel moc takových fantasy není. Ve výslekdu mě ani ten Zaklínač ani Pán prstenů tolik nebavil (v knižním podání), protože to prostřědí a ta zápletka nejosu zkrátka to, co bych nutně od života potřebovala... a styl psaní mi u obou zkrátka nesedl vůbec.
Naopak jsem na hodně dlouho zakotvila u Pottera, ale to je tím, že já jsem obecně milovník kouzelnických škol... vyrůstala jsem na Temném dvorci a Hvězdné knize (nebo Knize hvězd??? :D)... a pak třeba na Dracích letního žáru. To byly dobré fantasy knížky pro 11-13leté dítě. :) Teď už se vracím jen k Potterovi. A pak jsem četla v maturitním ročníku Divergenci, protože i když je to psané šíleně jednoduše, uspěchaně a ne moc dobře, tak ta myšlenka frakcí mě pohltila. :D
Te´d mi nově přistála v knihovně knížka Kázání ohně... tak jsem na ni zvědavá. Dostal jsem ji k narozeninám a ještě se do ní nekoukla. :D A pak si stále přeju přečíst Pragocalypsu, ale stále se nemůžu rozhodnout, zda ji koupit nebo ne. .D

4 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 10. ledna 2017 v 23:27 | Reagovat

[2]: Není problém klidně i u dvou sklenek :)

[3]: Tak z toho tvého výčtu znám jen HP a Divergenci :) A s tou Divergencí s tebou musím souhlasit. Je psaná jako průměrná fanfikce, děj je kvalitou asi na stejné úrovni. Proto je to jeden z mála příběhů, kde se mi více líbil film - tedy první díl.

5 Princezna Princezna | Web | 17. ledna 2017 v 0:58 | Reagovat

Stejně jako ty mám za sebou Narnii a na Harrym Potterovi usilovně pracuji nyní.

Každopádně co se týče Zeměplochy, k té se také snažím odhodlat, na střední škole jsme četla jeden díl k maturitě a moc se mi to líbilo. :-)

A o Zaklínači také slyším ze všech stran, stačí jít do knihkupectví v doprovodu téměř libovolného kamaráda a vždy po něm hned sáhne, jak ho uvidí v regálu, musí to být opravdu pecka, jinak si to nedovedu vysvětlit. :D

Držím pěsti ve tvém čtecím „maratonu"! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama