Literatura 21. století

16. ledna 2017 v 16:36 | Imaginární přítelkyně |  Životní sitcom
Vzdělávat by se člověk měl v každém věku a v každé oblasti života. Už od základní školy je nám štěpováno, že k jedné z nejpodstatnějších oblastí naší kultury patří literatura. Už od nepaměti patří k maturitním předmětům a bez znalosti jejích základů Vám onen důležitý list papíru nedají (mluvím o maturitním vysvědčení).
A i když se ve školách mluví především o knihách a autorech dávno minulých, i některé novější kusy mají potenciál vstoupit do dějin. A přesně o nich zde dneska psát nebudu.
Přesto je velice poučné zajít se podívat do knihkupectví, omrknout i regály, ke kterým běžně nenahlížíme. Mě dnešní výlet do ráje knih rozhodně obohatil.


Ač se to velkému množství dospělých nelíbí, moderní technologie, počítače, telefony a internet zkrátka k dnešnímu životu neodmyslitejně patří. A je pochopitelné, že se stali součástí i života dětí. Místo deskových her zabíjí na počítači zombíky, místo sledování televize zapnou Youtube a ještě před spaním si mohou vyměnit své dojmy z dnešního Večerníčku s kamarády přes chat.
Internet si postupně proráží cestičky do každého aspektu života dítěte i dospělého. Tak se pojďme podívat, jaké stopy zanechal v knižním světe.

Mělo by se začít už v předškolním věku, aby škvrně nebylo pozadu za svými vrstevníky. Na to je neideálnější pohádka Princ Jůtuber. Co na tom, že je Youtube až od třinácti let, stejně toto omezení nikdo nedodržuje. Stejně jako u Facebooku nebo jiných sociálních sítích. Díky tomu také mohla vzniknout trilogie Já, Jůtuber, která už je věnována trošičku staršímu čtenáři (ale stále jde pod onu kouzelnou věkovou hranici). Spolupracovalo na ní celkem 16 youtuberů, ale v jaké míře, to ví snad jen oni. Vždyť youtubeři nejsou žádní spisovatelé, ač se nás každý měsíc snaží v JJ časáku přesvědčit o opaku. Komiks Jirky Krále pak ještě dodává, že někteří z nich v sobě mají i trochu toho výtvarného talentu. Pravděpodobně tohle všechno vyvolal Chalan z internetu.


Ale nezůstávejme zaseknuti jen u Youtubu. K podstatným sociálním sítím patří bez debat Facebook. Pokud Vám nestačí jeho online verze, můžete si zakoupit Papírovej fejsbuk a nechat ho kolovat mezi svými přáteli, aby ho mohli využívat tak nějak obdobně jako ten pravý. A pokud dítko touží ještě po nějaké památce, může zkusit Draw my life. Většinou tento "projekt" vytváří lidi (především youtubeři), kteří za sebou mají alespoň základní školu, ale co. Majitel se s kníhou může podělit o své hrůzné zážitky z hodin matematiky.
A když už jsme vlastníci nějakého toho památníku a deníku, je dobré vědět, jak náš život půjde dál. K tomu nám může pomoci Lajkni si svůj lajf, kde nám internetové osobnosti prozradí něco málo k cestě za úspěchem.


Smozřejmě jsou potřeba i nějaké to oddechové čtení pro volnou chvíli. Z dívčích románků můžeme vybrat například Fangirl, ve které se hlavní hrdinka stala hvězdou internetového světa, přitom v reálném životě se jedná o zakřiknutého introverta. Girl online nás zavede do prostředí blogerek a ve druhém díle se s ní vydáme Na turné. Blogerka však může prorazit i na dalších sociálních sítích, dobrým rozhodnutím se může stát takový Twitter. Tuhle kombinaci můžeme prozkoumat v Nemožné holce @ adorkable. A pokud Vás výčet nezaujal a mladá slečna tíhne spíše k počítačovým hrám, poptávku snad uspokojí Kráska a geek.


Chlapecké literatury bohužel tolik není. Existuje velké množství různých manuálů, především ohledně her Minecraft a Pokemon Go, ale beletrie? Mno, nějaká by se našla. Snad Vás potěší Deník malého Minecrafťáka nebo série dobrodružství hráčů již zmíněného Pokemon Go: Vítejte na táboře Pikachu, Kdo ukradl Jigglipuffa?, Jak chytit Cresselii a Tajemný Meowth.


Nevím, jak Vy, ale já vlastnila plno nejrůznějších dětských encyklopedií. Jejich jména byla jak přes kopírák. "Velký atlas...", "Obrazová encyklopedie...", přiznám se, že už si názvy příliš nepamatuji. Ale encyklopedii s názvem Wifina jsem rozhodně neměla. Tomu říkám originalita! Jen škoda, že z něj vyzařuje: "Veškeré zdroje - google.com." A navíc nezůstalo jen u jednoho, ale rovnou tří.
Než však nějakému dítěti strčíte do rukou některou ze zmíněných knih, mělo by se nejdřív seznámit s Hustým internetem.


Ale knihy dotýkající se světa internetu nejsou jen výsada mladé/malé generace. Můžeme se setkat s Deníkem facebookové matky a jeho pokračováním, nebo Tak jsme lajkovali.


Bohužel jsem příliš neprohlížela regály s leporely, ale věřím, že zde existuje díra na trhu. Někdo by se jí měl ujmout a seskládat všechny důležité sociální sítě do krásné papundeklové skládačky. Facebook, Youtube, Instagram, Twitter, Snapchat, Skype, Wattpad, blogísky,... Jen ať se vzdělává hned od prvopočátků svého života!

A s jakými tituly odkazujícími na online svět jste se setkali Vy?

Vaše
P.S.: Nesnažím se shodit zmíněné knihy, některé mohou být dobré a jejich název opodstatněný a logický. Žádnou z nich jsem nečetla, maximálně v rychlosti prolistovala, jsou zde zmíněné i takové, které se mi do rukou vůbec nedostaly. Proto nehodnotím jejich obsah, pouze si utahuju z jejich názvu a z jevu, v jak obrovském měřítku se moderní technologie protlačily do literatury. Tento úkaz mě zarazil, když jsem dnes procházela knihkupectví a napadlo mě vytvořit takový malý přehled. Příliš mi nezáleželo na tom, o čem knihy jsou (existuje více knih zabývající se sociálními sítěmi), ale především na názvech, které smrdí moderními technologiemi. To jen tak pro ujasnění.

P.S.s.: Vložit sem obrázky obálek všech těch knih mi zabralo snad více času než sepsání celého článku. Proč já se vždycky pouštím do takových hloupostí, ještě když to máte i s odkazy? :(
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Princezna Princezna | Web | 17. ledna 2017 v 0:51 | Reagovat

Tedy koukám, že mám ohromné mezery...mým povědomím zatím prošly pouze 4 knížky z tohoto rozsáhlého seznamu. O_O Některé ty věci ale vypadají jako opravdové skvosty... :-D

2 WaclawT WaclawT | E-mail | 17. ledna 2017 v 17:27 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na a-little-pain.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama