Leden 2017

Literatura 21. století

16. ledna 2017 v 16:36 | Imaginární přítelkyně |  Životní sitcom
Vzdělávat by se člověk měl v každém věku a v každé oblasti života. Už od základní školy je nám štěpováno, že k jedné z nejpodstatnějších oblastí naší kultury patří literatura. Už od nepaměti patří k maturitním předmětům a bez znalosti jejích základů Vám onen důležitý list papíru nedají (mluvím o maturitním vysvědčení).
A i když se ve školách mluví především o knihách a autorech dávno minulých, i některé novější kusy mají potenciál vstoupit do dějin. A přesně o nich zde dneska psát nebudu.
Přesto je velice poučné zajít se podívat do knihkupectví, omrknout i regály, ke kterým běžně nenahlížíme. Mě dnešní výlet do ráje knih rozhodně obohatil.

Základní důležité znalosti do života

5. ledna 2017 v 18:17 | Imaginární přítelkyně |  Životní sitcom
Dnes jsem si uvědomila, že mi chybí základní všeobecný přehled. Ale teď nemyslím nejnovější drby z Poslanecké sněmovny, konspirační teorie o všem možném včetně více či méně pravděpodobných potomků Ády Hitlera, zda Labe teče přes Prahu nebo skrz Prahu, nebo jaké oko má Žiška zalepené na české pětistovce. Mluvím o mnohem důležitějších znalostech, alespoň tedy co se týče mého divně tvarovaného nepravidelně pravidelného šestnáctiúhelníkového kolečka, kterému říkám pokřivená realita. Pokud stále tápete, zkusím to říct jedodušeji, způsobem, kterému porozumí snad každý dvounožec žijící na této či velmi blízké planetě: Fantastická literatura.

Kniha pro neklidné spaní

2. ledna 2017 v 15:53 | Imaginární přítelkyně |  Životní sitcom
Také rok co rok bojujete s vymýšlením potenciálních dárků, které by Vám mohl Ježíšek nadělit pod stromeček? Mně se letos tento problém naštěstí vyhnul. Měla jsem totiž ne příliš krátký seznam knih, které by mi uděly opravdu radost, které jsem si zamilovala a chtěla je stůj co stůj mít ve své knihovničce, nebo takové, co bych si velice ráda přečetla. Mezi těmi ve zmíněné druhé kategorii si hověla i kniha Utěšitelky od Ruth Hallo. Už je to nějaký ten pátek, co mě zaujala anotace tohoto díla, a ač tento žánr příliš nečtu, má zvědavost ohledně tématu knihy byla větší.