Názor na JJ časopis

17. září 2016 v 15:52 | Imaginární přítelkyně |  Vzpomínky na internet
Když jsem se dozvěděla, že bude vycházet časopis psaný youtubery, byla jsem k tomuto projektu skeptická. Přeci jen, youtubeři nejsou spisovatelé, navíc když budou dohromady splácané holčičí a chlapecká témata, bude to jen jedna velká patlanice, ze které si každý čtenář oblíbí jednu, dvě rubriky a kvůli pár stránkám bude vyhazovat nemalé peníze. Postupně jsem začala získávat větší a větší důvěru a říkala jsem si, že to třeba nebude tak špatné. Po přečtení rubrik na stránkách časopisu jsem našla i pár takových, které by mohly být i zajímavé.
Ze zvědavosti jsem si jeden výtisk taky pořídila, i těch 60 Kč jsem do něj investovala. Cestou na zastávku jsem ho otevřela na článku Martina Roty a raději hned zase zavřela. Onen článek byl kratší než maturitní slohové práce! Ani jsem nepředpokládala, že by to u jiných článků bylo jinak. Velké zklamání. Do tohoto časopisu šli většinou lidé s maturitním vzděláním nebo ti, kteří se chystají brzy maturovat, a nejsou schopní sepsat o daném tématu více než pár vět? Proč se tedy do něčeho takového pouštějí?
Jistě, napadlo mě, že dnešní mládeži kratší články budou vyhovovat více než ty dlouhé, takže je to velice dobrý tah. Ale asi budu na tuto "drobnost" prskat dál, racionální myšlení sice důvod krátkých textů chápe, pocitově mě to však stále irituje.
Přesto jsem se snažila na časopis pohlížet jako na tiskovinu pro o hodně mladší čtenáře, než je má maličkost. Přecijen je hloupost, abych ho hodnotila dle toho, co se líbí mé věkové skupině, když je cílený na někoho úplně jiného. Nepomohlo to. Stejně mám ke spoustě článkům své výhrady. Tak se pusťme do rozboru časopisu JJ.
Ještě malá poznámka - délku článků jsem nakonec krapet podcenila, spočítala jsem si počet slov u Martinova Tech-news a dostala se k necelým třem stovkám. Což je o kousíček více než limit u maturitních slohovek.

Backstage news

Na stránkách časopisu je o této rubrice: "Přehled akcí s JůTubery. Kde jsme byli a kam můžeš vyrazit." Z této rubriky jsem byla celkem nadšená. Říkala jsem si, že je určitě dobrý nápad do čaospisu o youtuberech zakomponovat nějaké krátké reportáže z proběhlých akcí a sepsat něco zajímavého o akcích budoucích, aby nalákaly potenciální návštěvníky.
Nic takového se však nedozvíme. Jedna jediná stránka obsahuje pár fotek, seznam zastávek Já, jůtuber Tour a reklamu na YouFest. Celá rubrika obsahuje celkem 2 věty. Mno, není to úchvatné?
V tomto pojetí je to naprosto zbytečná rubrika a strašné zklamání.

JJ video měsíce

V prvním čísle se dostaly do "síně slávy" Mishovy šílenosti a jeho Pokemon Go song. K tomuto asi nemám co říct špatného. Pár informací, zajímavostí o videu. Nic převratného, ale od této rubriky se ani nic víc čekat nedá.

Hajp měsíce

Rozhovor s Annou Sulc o jejím rychlé cestě na seznam předních youtuberů. 9 krátkých otázek na téma "100 000 odběratelů během jednoho roku".

R.I.P. Snapchat

Asi každý, koho by to mohlo zajímat (i ti, které to nezajímá vůbec, jako například mě) narazil na fakt, že Instagram kopíruje Snapchat. Fajn, napsali o tom článek o třech odstavcích, kde většinu článku zabírá fotka telefonu, takže na text ani víc místa nezbylo (záměrně, předpokládám). Člověk se tak nedozví nic zvláštního, jen letmý popis nové funkce Instagramu.

Q & A s jůtuberem měsíce

Asi nejdelší rubrika z celého časopisu. Věnovali jí celé 4 strany! Jedna z nich je sice jen úvodní fotka s nadpisem a další ze dvou třetin zabírá tabulka jůtuberových nej, ale na tento časopis je to stále úspěch. Jde o rozhovor s Fallenkou. Jen tedy si mohli odpustit čtyři otázky na to, jestli náhodou nerandí s nějakým youtuberem. Vždyť to jde "sfouknout" jednou, ne?

24 hodin s...

...Carrie Kirsten. Stupidní rubrika. Tedy alespoň podle mě. Tuším, že něco podobného bývalo i v Bravíčku nebo podobných časopisech, ale mně to vždy přišlo hloupé. Ještě by se daly nad tím přivřít oči, kdyby sledovali obyčejný den, abychom se dozvěděli denní rutinu daného youtubera, nebo naopak nějaký zajímavý zážitek. Ale cestu letadlem a jeden den na dovolené? Takhle jsme se akorát dozvěděli, že se Carrie spálila a že čekala strašně dlouho na kufr. Super!

Dr. DenisTV radí

Ehm... K této rubrice jsem byla skeptická už od začátku. Přeci jen youtuber není zrovna kvalifikovaný na to, aby dával veřejné rady, navíc u Denise si nejsem ani jistá, jestli už alespoň vylezl z puberty. Ale dobře, bylo by alespoň zajímavé, kdyby ony rady vzal trošku s humorem a psal je zajímavěji než právě ti kvalifikovaní rádci z Bravíčka. Nakonec by však z toho musela vylézt alespoň trochu rozumná rada.
První části mého očekávání se zhostil celkem dobře. Opravdu se v radách snažil o nějaký ten humor, trochu zavtipkovat. Ale aby nakonec poradil slečně, že když má podezření, že je její kluk gay, měla by mu projít telefon? Nebo že když holku rodiče nutí do hraní na klavír, má cvičit v brzkých ranních hodinách, aby rodiče přesvědčila, že tudy cesta nevede? Na to už mi obyčejné kroucení hlavou opravdu nestačilo.

Ze života Carrie Kirsten

Životní osudy mohou být zajímavé. Šikana je sice "obyčejná", z vlastních zkušeností ji poznalo obrovské procento dětí, takže napsat o ní něco, co by člověka vzalo za srdíčko, není asi jednoduché. Nechci vliv šikany na psychiku dětí nijak podceňovat, však to znám z vlastní zkušenosti. Tento článek byl však odfláklý. K problému malého rozsahu se přidávají další. Z onoho popisu mi situace nepřišla příliš jako šikana, spíše jako dětská (nebo nakukaná od dospěláků směrem k dětem) závist. Šlo totiž především o to, že rodina Carrie na tom byla finančně velice dobře. A řekněme si upřímně, to druzí nenesou dost často úplně nejlíp. Asi ji vyčleňovali z kolektivu, nepatřila mezi "top star" třídy. To bych však ještě šikanou nenazývala.
Známka šikany byla jen nakopnutá kostrč od Carriiné spolužačky. Dobře, nebudu tvrdit, že Carrie nebyla šikanovaná, já u toho nebyla, neznám detaily. A to je právě to. Když chtěla popsat své špatné školní zážitky, podělit se s ostatními se svými zkušenostmi se šikanou, proč se více nerozepsala? Dát si na článku záležet, mnohem lépe popsat všední situaci ve škole, i další problémy, které se svými spolužáky měla. I za cenu toho, že by toto téma musela rozdělit na více článků než plánuje teď.
Je velká škoda, že toto téma vzala takto obecně. Protože právě teď mám pocit, že jen přehání. Uvidíme, jak ji znepříjemňovali studium spolužáci na gymnáziu.

Věřte x nevěřte Vaďákovi

Rádoby strašidelný příběh vraždy, kde se z hlavního hrdiny na konci vyklube pravděpodobný vrah. A my máme hádat, zda se tato událost skutečně stala. Nic strašidelného na tom nebylo, ale věřím tomu, že by se to mladším mohlo líbit.

Stories by Vláďa

Vláďu nesleduji, přesto mě zaujalo jeho vyprávění na Cinetube, jak málem utopil svého psa. Slyšela jsem tu historku několikrát, přesto mě pokaždé pobavila. Vláďa je výborný stand-up komik, takže na jeho rubriku jsem se celkem těšila. Bohužel na papíře jeho vypravování nemá takový efekt. Škoda.

JJ komiks

Dvoustránkový komiks o tom, jak autoři knihy Já, jůtuber se snaží chytit Fallenku do pasti, ale nakonec do ní spadnou sami. Stejně jako u Vaďákovi rubriky, mě to příliš nezaujalo, vtipné mi to nepřišlo, ale umím si představit, že u mladších to fungovat bude.

Peeetaaa a jeho hejty

Péťu mám ráda, přijde mi i celkem rozumný, tenhle krátký popis pěti věcí, které mu vadí na létě, mě ale vůbec nezaujal. A nemyslím si, že u mladších by to mohlo zafungovat o moc víc.

Merch

Oznámení o nové kolekci Fallenky. K tomu se nedá nic moc říct. Pár vět ke každému novému produktu.
Jen taková zajímavost, která mě pobavila včera na Facebooku: Real Geek zveřejnil soutěž. Vzali Fallenčinu fotku, kde drží svůj nový merch, odřízli jí půlku hlavy a dali lidem hádat, o koho se jedná. Už před několika dny ukazovali Fallenčino nové zboží, je představeno v tomto časopise a navíc na fotce bylo viditelné její logo. Okatější honění liků vážně udělat nemohli.

Style with me... around the world

Tahle slečna nám představuje typické outfity pro 4 různé země světa. Článek by nebyl špatný, kdyby si to tak nepokazila Českou republikou. "Tohle sice není typické pro ČR, ale jsou to mé nejoblíbenější šaty, tak jsem je sem dala," napsala trochu jinými slovy. Když chce psát o tom, co se kde nosí, ať do toho neplete své oblíbené kousky, které nejsou v dané zemi zrovna obvyklé, ale drží se konceptu článku.
Ale ať nejsem úplně zlá, část o Vietnamu se mi velice líbila, je zajímavé, že Vietnamky klidně i v obrovských vedrech budou nosit dlouhý rukáv a kalhoty, jen aby se trochu neopálily.

Get The...ne-úplně-letní-louk

Přiznám se, že co se týče líčení, jsem úplné dřevo a sotva rozeznám rtěnku od řasenky. Mně článek nic moc neřekl, dozvěděla jsem se, jak se tato youtuberka v září líčí. Ale třeba některé slečny si z toho vezmou více.

All Sarah All boduje

Módní policie youtuberů. Jenže módní policie by měla být objektivní (většinou je až extrémně kritická). Tady mi připadalo, že se slečna "kritička" snaží neshodit své kolegy a všem všechno pochválit. Vaďákovi dokonce pochválila, že zkombinoval barvu svých vlasů s mikinou. Skoro bych se vsadila, že určitě nestál u skříně s myšlenkou, že by si měl vzít něco bílého, když má bílou hlavu.

Školní vychytávky Makyny016

Polepit sešity barevným papírem a barevnými lepícími páskami není žádný převratný nápad, najdete tuto myšlenku snad na každé stránce, která je zaměřená na DIY (Do It Yourself). A i spoustu dalších zajímavějších nápadů, jak si zkrášlit školní pomůcky a kancelářské potřeby. Ale budiž, snaha se cení, třeba to někomu pomůže zvýšit alespoň o kousek nadšení ze školy a učení.

Zachyho haul

Hauly jsem nikdy nechápala. Jak někoho může bavit koukat na přehlídku věcí, co si koupil někdo jiný? Nejde o to, že je Zachy mladý nebo že je to kluk (jak mu všichni vyčítají), nezajímavé by mi to přišlo i u holky. Navíc žádná ze zmíněných třech věcí určitě nebude nejlevnější, což se mi líbí ještě méně. Proč budeme podporovat mladé, aby vyhazovaly peníze za předražené blbosti? Proč jim naopak neukázat, že fajn věci se dají sehnat i za "pár šupů"? Kdyby Zachy dostal za propagaci těch věcí nějaký peníz, tak to chápu, ale dost o tom pochybuji.

Falliapka

V dnešní době je asi téměř nezbytné věnovat se alespoň krátce nějakým zajímavým aplikacím na mobil. Tentokrát se Fallenka rozhodna věnovat Pokemon Go, což je asi očekávatelné, i když víc by se mi líbilo, kdyby se zkusila zaměřit na méně známe aplikace. Přecejen, Pokemony zná každý, ale tato rubrika by mohla svým čtenářům pomoci objevit zajímavé aplikace, které by se jim jinak skryly v haldě blbostí ve Storu. Ale jinak článek není špatně napsaný.

Tech-news na volné noze

Asi jedna z nejzajímavějších rubrik, i když mladší možná tak neokouzlí. Tady mě nejvíce mrzí, že je článek tak krátký. Martin nám představuje humanoidního robota Atlase, kterého vývojáři čas od času berou na procházku po lese. Vysvětluje nám, proč zrovna les, co je vlastně Atlas zač... Kdyby měl Martin více prostoru, určitě by se našla spousta dalších zajímavých informací, které by nám mohl o tomto robotovi říct, ale do 300 slov se příliš nevejde.

Gamesy

Stejně jako Martin, i House umí psát velice čtivě. Jeho článek se mi líbil, opět mě mrzí jeho malý rozsah.

Jak na to? s Madbros

Článek o nastavení kamery před natáčením. Přiznám se, že tomuhle jsem příliš nerozumněla, ale začínajícím youtuberům (nebo kameramanům) může být článek užitečný. Ale znovu - být více prostoru, určitě by mohli kluci poreferovat rozsáhleji, proč, kdy, kde a jak nastavit.

Filmy s Madbros

Půlstránkový článek o Suicide Squad a Prooxiho dojmu z tohoto filmu. Dobře napsané.

Knihovna Doroty Noon

Dorota nám představuje dvě dle ní zajímavé knížky. Stejně jako minulá rubrika i tahle se mi líbila. Opět kratičké, půlstránkové. Ale o tolik kratší, než ostatní články, to zase nebude. Jen jsou tu menší fotky, menší písmo a je to mnohem měně roztahané po stránce (totéž platí o filmové rubrice).

Vypni comp s Gabčou Hecl

Je fajn, že nám představí nějaké zajímavé místo na výlet. Ale opět je to krátké. Pokud by se více rozepsala, třeba by i čtenáře více nalákala.

Test

Miluju testy z časopisů! Čím stupidnější, tím víc zábavy. Sice bych více uvítala test typu: "Jste BFF nebo jen známé?" nebo: "Miluje tě jako ty jeho?", "Jakému zvířeti se podobáš?"... musela jsem se ale spokojit s testem: "Jak dobře znáš Fallenku?"
Stupidní to však bylo. Alespoň tedy výsledky. Fallenku nesleduji, viděla jsem sotva dvě její videa, přesto jsem byla schopná odpovědět na 6 otázek, protože jsem četla rozhovor s ní. Přesto mám ve výsledku, že Fallenku odebírám.
Ale ne, tohle nekritizuji, je to test. A jak už jsem řekla, kdyby test nebyl stupidní, nebylo by to ono :)

Jůtuberskej dlabanec

Tento měsíc pod taktovkou Denise. Obrázkový recept na tousty, jednoduché, barevné, text krom tří úvodních vět žádný.

Hádanky

Stránka s hledáním rozdílů, přiřazováním očí k jednotlivým youtuberům a křížovkou.

JJ horoskop

Stejně stupidní jako horoskopy kdekoliv jinde (ani ti, kteří astrologii věří, nemůžou přeci doufat, že by horoskopy v časopisech byly psány odborníky), jen tady je každé znamení rozšířeno o radu pro youtubery. Jste narozeni ve znamení Vah? Máte šanci na úspěšný virál. Štíři by se naopak měli vyvarovat unboxingům.

Pro rodiče

"Spousta dospěláků si myslí, že YouTube je jenom pro děcka. Dokaž svým rodičům, že to tak není a dej jim přečíst zajímavosti z dospěláckého světa Petra Srny a Jakuba Holého." Tenhle popis najdete na stránkách JJ, ve skutečnosti jde o tři kratičké odstavce, kde je "dospělákům" vysvětleno, že Youtube není jen pro děti a že by měli kouknout na již zmíněné dva youtubery. Obávám se, že ani v příštích číslech tato rubrika nebude objevnější.

Mno a to je tak nějak všechno. Vynechala jsem jen obsah, reklamy, plakáty, soutěž o roční předplatné a závěrečnou řeč redakce.
Dá se říct, že tenhle časopis je jen jedna velká barevná slátanina. Připomíná mi to scénu z Deníku princezny, kdy máma hlavní hrdinky velké plátno ověsila balónky s barvami a pak po nich házela šipky. Výsledný obraz bude barevně odpovídat tomuto časopisu a i informační hodnotou se mu bude podobat.
Obávám se, že tento projekt je jen další "vydělejme na dětičkách díky youtuberům", protože velmi brzy se bude časopis kupovat jen proto, že je to cool. "Čtenáři" nové číslo prolistují, přečtou si tři články (což v tomhle časopise znamená tři strany z padesáti), občas vylepí plakát a zahodí někam do komody mezi starší čísla. Škoda, myšlenka by teoreticky nebyla špatná, jen si na ní víc dát záležet a více to promyslet.
Už jen čekám, kdy někdo vytvoří web-bulvár zaměřený na youtubery. Budou tyhle nové "celebrity" honit s foťákem a kydat na ně špínu. Má to jeden malý háček - youtubeři většinou tu špínu na sebe prásknou sami :)

Loučí se s vámi
vaše
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 fluttershine fluttershine | 20. září 2016 v 16:52 | Reagovat

No, původně jsem uvažovala, že si časopis z podobných "průzkumných" důvodů koupím, ale jak to tak popisuješ, zní to dost strašně. Z těchhle youtuberů sleduju maximálně Martina, občas Lou (no, to už teď tolik ne) a viděla jsem i něco od Dorotky, byla mi docela sympatická. Je skvělé, že existuje booktube, pro mě to má upřímně větší smysl než nějaké pranky, skeče a letsplaye.
Taky mi přijde, že je to vyloženě o tom, aby si to lidi koupili proto, že tam je jejich oblíbený youtuber.
No, něčím se živit musí. :-D

2 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 21. září 2016 v 22:27 | Reagovat

[1]: Přesně proto je to taky vytvořené. Stejně jako kniha Já, jůtuber nebo většina akcí. Nejde o obsah/program, jde o to, nahnat k tomu co nejvíce dětí, což zařídí především youtubeři, kteří tomu propůjčí své "ksichty".

Na druhou stranu, těm dětem ani nejde o obsah/program. V případě akcí jim jde o podpis a fotku, v případě těchto produktů o to, že je pod tím podepsaný jejich oblíbený youtuber. I kdyby se jednalo o příručku ke klystýru. Tak proč by se ti pořadatelé měli nějak víc snažit?

3 Černovláska Černovláska | E-mail | Web | 23. září 2016 v 10:51 | Reagovat

Já si chtěla koupit článek čistě z recese, ale po tomhle článku a videu od pstruh103 už ani nemusím :D Dvě slova- nové Bravíčko.
Jinak super článek, líbí se mi tvůj styl psaní, určitě se ještě někdy na tvůj blog vrátím :)

4 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 5. ledna 2017 v 9:42 | Reagovat

Já si myslím, že kdyby to dělali trochu jinak ( a o něco lépe) mohli by z toho vytřískat mnohem více peněz, protože nalákat na tohle téma i jiné věkové kategorie a při tom si udržet i ty mladší, to není zase tak těžké.

Já nečetla ani jedno číslo, jenom jsem četla potažmo viděla hromadu recenzí... ten časopis na mě jednoduše působí neskutečně odbytě.

5 Imaginární přítelkyně Imaginární přítelkyně | Web | 5. ledna 2017 v 15:07 | Reagovat

[4]: Přesně to je i můj názor. Být všechny články na úrovni Martinových a Housových příspěvků, netvrdím, že by to bylo kdovíjaké umění, ale jak říkáš, nalákalo by to i starší čtenáře. A ti mladší by alespoň nečetli něco, co jim pomaloučku zabíjí mozkové buňky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama