Taguješ, tagujete, tagujeme

1. listopadu 2014 v 19:08 | Imaginární přítelkyně |  Vzpomínky na internet
Toto je článek související s videem Martina Roty: Tagy (doporučuji nejdříve shlédnout ono video).
Poslední dobou se s tagy opravdu roztrhl pytel. Každý, kdo alespoň trochu sleduje československou youtube scénu, si toho určitě všimnul. Některé jsou zajímavé, některé méně, ale ať je to tak nebo tak, stále je jich prostě moc. I youtubeři sami by si měli uvědomit, že pokud za poslední dobu polovinu z jejich natočených videí nebo dokonce i více tvoří tagy, něco je špatně.

Nevím, jestli za to mohou mimozemšťani, návštěvníci z paralelních vesmírů či holubí populace, o které je veřejně známo, že se snaží ovládnout svět. Sveďte si tuto skutečnost, tuto nynější budoucnost, která se objevila v přítomnosti, na koho či co chcete, stejně to nezměníte. Skoro se mi chce plakat, když si na to vzpomenu.
Všechno to začalo nevinným propašováním pár zahraničních tagů do českého či slovenského jazyka. Ano, jako téměř vše na youtubu, i tato "free", "cool" a "in" mánie vznikla v zahraničí. To jste nečekali, že? Ze začátku to bylo zajímavé. Konečně jste se dozvěděli něco o vašich oblibených autorech a tvůrcích, to je přece skvělé, ne?
Pokud si dobře vzpomínám, poprvé jsem na tagy narazila u Atiho a jeho videa: 100 otázek, na které se nikdo neptá. Tehdy mi to přišlo opravdu super, protože Atiho humor opravdu můžu a ani tentokrát mě nezklamal a pojmul video velice zábavně, s nadsázkou, s ironií, zrátka a dobře po atiovsku. Ne nadarmo patří mezi mé oblíbené tvůrce. Trošku si podkopal pod sebou pevnou půdu, když se jen tak mimochodem ve videu zmínil, že dosud nevlastní žádný automobil (chudák, nejraději bych mu poradila, aby si založil nějaký fond, kam by mu lidi posílali úspory, aby si za ně mohl nějakou tu pojízdnou čtyřkolku pořídit. Osobně bych mu minimálně tu pětikačku s radostí poslala, přecejen je ostuda jezdit na youtube akce na koloběžce). Od té doby se vyrojily vtipy prezentovány nejčastěji otázkou: "Ati, už máš auto?" nebo "Ati, jaký máš auto?" Ach jo...Vtipné to bylo chvíli, ale když tato nesmírná legrace, která u jeho mladších fanoušků nezná hranic, trvá rok a ještě se v komentářích ta stejná hláška objeví nejméně stokrát...Opravdu se nedivím, že to Atimu začalo lézt krkem.
Ale to jsem trochu odběhla od tématu.
Dalším úžasným příkladem je tag 25/50/100/milion tisíc dvacet čtyři faktů o mně, mně a mně. Jo, tohle může být zajímavé, pokud vám autor začne vykládat, že jeho velkým snem je vytvořit největší dětskou party na světě, přičemž účastníci by se stali hlavním chodem. Rozhodně mě ale nezaujme sdělení, že autor nemá rád koprovku, zato zboňuje štrůdl s hořticí (oukej, toto by možná bylo minimálně zarážející, ale proti gustu...).
To nebo To je krásnou ukázkou, jaký typ tagu není vůbec k zahození. Samozřejmě pokud diváci autorovi poskytnou alespoň trochu originální otázky. Protože pokud 20 youtuberů odpovídá na otázku: "Hovno v hlavě nebo hlavu v hovně?", trochu to už postrádá svůj vtip.
Fuck - Kill - Marry tag...Tento tag považuji také za zajímavý (ano, zkoušela jsem si ho taky), bohužel postrádá svou prostřední vložku. Youtubeři (tedy alespoň ti, u kterých jsem toto video viděla) se rozhodovali, koho by si vzali, koho by ojeli a prostě jim na zabití tak nějak někdo zbyl...Takže by se klidně mohlo jmenovat: "Fuck - Nothing - Marry tag" a jejich odpovědi by se nezměnili. Škoda, celkem by mě zajímalo, jestli mezi československými youtuberami funguje nějaká nevraživost (za mou zlomyslnost poděkujte Krtečkovi).
Mno a pak existuje dalších x naprosto hloupých tagů, které zaplavují československý youtube. Je to vážně zapotřebí? To vás, diváky, ty tagy tak strašně baví? Popravdě, už jich mám celkem plné zuby.
Samozřejmě, pokud youtuberský kanál nezaplavují tagy, potápí se mé odběry v záplavě asků. Proč je zmiňuji, když s tagy nemají nic společného? Protože jsou podobně otravné. Pokud nemají youtubeři dostatečnou fantazii natolik, aby vytvořili nějaké naprosto "epické" odpovědi, video se stává zbytečně nudným. Přiznám se, že toto jsem pociťovala jednu dobu především u Atiho. Dost jsem uvažovala nad tím, že jeho asky budu vynechávat, naštěstí jsem tak neučinila, protože se (dle mého) v jejich vymýšlení opravdu zlepšil a některé odpovědi stojí za to. Co jsem třeba u něj nezvládla, byl jeho seriózní ask, který trval tuším 20 minut. Promiň, Ati, ale asi po čtvrtině videa jsem zmáčkla křížek a posunula se k někomu dalšímu. Ale na druhou stranu chápu, že to někoho zajímat mohlo. Pokud je takové video opravdu vyjímečné, proč ne.
Přesným opakem je takový Martin Rota, jehož "Proč máš berle" snad vyniká nad všechny asky a ač je to typ videí, na které zrovna teď hážu špínu, vždy se na další díl těším jak babka na nové slevy v Kauflandu.
Například kapitolou samou o sobě o tématu tagy je Nejfake. Mno, toto je youtuber specifický snad ve všem. Ale, o tom třeba někdy jindy (jej, to bude téma, ke kterému získám tolik hatů, to bude radosti!). Teď bych se chtěla věnovat jeho pojetí tagů. Co na to říct, jeho videa jsou prostě seriózní, humor, ironii záměrně postrádají a autor nám konečně o sobě něco prozrazuje. Že by si kompenzoval těch 7 let, co si hrál na nedostupného? Mno, jinak si neumím vysvětlit fakt, že na tag, který ostatní zvládnout natočit nanejvýš za 8 minut, spíše méně, si on vyhradí krásnou půlhodinku, ve které nám vykládá svůj srdceryvný příběh z dětství (toto berte s nadsázkou, přiznávám, že z toho videa jsem viděla možná tak 2 minuty). Asi má hodně oddané fanoušky, pokud je tohle opravdu zajímá o pro ně naprosto neznámé osobě. I když na druhou stranu, když je většina obyvatelstva schopná sedět celý dny u bulváru a řešit soukromí snad všech, o kom se dá alespoň trochu tvrdit, že je "slavný", proč by to nemělo fungovat i u youtubu, že. Krom toho, nemáme žádné paparazzi, kteři by hledali jakoukoliv špínu na naše "hvězdy", tak musíme doufat, že ji prostě prásknou sami. A ne, stránku "Víte, že...o youtuberech" opravdu nepočítám.
Co k tomu dodat? Snad jsem už řekla vše, co jsem říct chtěla. Toto asi bude závěr mého úžasného názoru, který se mi utvořil v chorém mozku.

Vaše
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama