Druhá studená válka

6. září 2014 v 19:54 | Imaginární přítelkyně |  Vzpomínky na internet
Když si tak usednu k počítači, první, co na mně vyskočí, je post z krásné a ušlechtilé stránky "Sčítání českých a slovenských otaku". Možná ji znáte, možná ne. Ale o to nejde, mohlo se to stát v podstatě v téměř jakékoli jiné facebookové skupině.
Jednalo se o print screen z nějakého anime (pro neznalce - japonský kreslený seriál) s českými titulky. V titulcích byla jedna kratičká věta, která vyprovokovala další frontu velice známé "Druhé studené války". Mnozí z vás ji znají spíše pod pracovním názvem: "Nenávist mezi pražákama a brňákama".


"No, tak to asi zamčel někdo omylem."

Nějakou tu chvíli jsem na onen obrázek nechápavě hleděla a přemýšlela, kde je chyba. Z komentáře u toho bylo jasně napsáno, že jde o slovo "zamčít". Jasně, způsob jeho napsání mi zrovna nevoněl do očí, ale nic divného mi na něm nepřipadalo. Naštěstí jsem zrovna seděla v rodinném kruhu a tak jsem přerušila právě rozběhlou diskuzi otázkou, jestli opravdu toto naprosto běžně používané slovo patří do moravštiny. Vzpoměla jsem si totiž na údiv z dob před několika lety, kdy jsem zjistila, že "šufánek" opravdu nepatří do spisovné či obecné češtiny. Asi stejný šok následoval dnes.
Vždyť zmíněné sloveso se používá téměř denně, jaké pochybnosti by na něj mohly padnout? Jasně, do psaného textu bych automaticky napsala "zamknout", ale nikdy jsem nad tím neuvažovala.

Ale budiž, alespoň jsem zase o kousek chytřejší, teď už to do smrti nezapomenu a budu si na to dávat na výletě po Čechách pozor. Horší bylo, co následovalo v komentářích pod danou fotkou. Vážně, skoro dvě stě komentářů o naprostým h... - tedy, chtěla jsem říct "o ničem" - a téměř všechny urážely jednu nebo druhou stranu či ji naopak vychvalovaly. Jedna velká komedie, jeden argument stupidnější než druhý. Nechyběly ani pokusy o nářečí/slangy/hloupé fráze spojované s uráženým/vychvalovaným městem, protože to je přeci naprosto "cool" a "in". "Free" se sem bohužel nehodí, přesto bych většinu úžastníků s radostí přiřadila k tzv. Fríkulínům, protože to dozajista určitě jsou a mohou na toto označení být velice hrdí.
I přes fakt, že jakožto hrdá brňačka, která si o některých Pražácích myslí své, podle mně nejlépe to tam "zabíjeli" (pokud správně použiji toto moderní a cool slovíčko) především obyvatelé menších měst, vesnic, polí či nor, kteří celou tuto Studenou válku mají u hýžďového svalu. I když, tak je to snad na všech frontách a tuhle jejich neutralitu jim v celku závidím, protože mít v takových diskuzích navrch musí být úžasný pocit.
Přiznám se, že chtě nechtě mě totiž některé argumenty trochu štvaly a prsty na klávesnici se mi cukaly, aby vyplodily nějaký protiútok či obranu. Stejně by to ale k ničemu nebylo, protože každý si o tom myslíme své a jen bych se přidala k těm, kteří spolu takto nesmyslně bojují, aby dokázali naprosté nic a dvě kulový k tomu.

Místo toho jsem si raději otevřela textový editor s tím, že ty opravdu dobré hlášky budu kopírovat a alespoň se o ně s vámi podělím. Přece mezi dvěma sty komentáři musí být dost těch, kvůli kterým bych si ukroutila hlavu nechápavostí. Mno, takových tam byla většina. Bohužel většina až příliš navazující na ostatní, což bych vám sem musela kopírovat celou diskuzi. Navíc byly spíše k pláči než k smíchu. Nakonec jsem bohužel našla jen jednu "poddiskuzi", která stojí za to. Alespoň něco...

"a taky říkáme "rožni" a blbej pražák by asi začal rozdělávat oheň a porcovat sele, kdybych mu tohle slovo řekl :D"
"Kdybys to alespoň napsal dobře - ve skutečnosti to je "rozžhni" (jakožto rozžehnout) a je to úplně jiná věc než ty příklady výše. Že to lidi vyslovují jako matláci je už jejich blbost."
"'vyslovuji jako matlaci'? kde se tedy mohu prihlasit do kurzu 'spravne vyslovnosti spisovne moravstiny'?"

V tomto se účastnili 3 lidi, tudíž co jedny uvozovky, to jeden diskutující. Myslím, že k tomu není moc co dodat.

Závěrem se dá říci jen jedno: Ať tuto válku vyhraje ten lepší!

Děkuji za pozornost a fanděte Liberci!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama